Tapahtumat ja ajankohtaista

3.vuoden puhe- ja draamataideopiskelijoiden eurytmiaesitys IHMINEN ON Keskiviikkona 15.5. klo 12-12.30 Taidetalolla, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Ohjelma: Keskittymisharjoitus kaanonissa  ⁠Eeva-Liisa Manner: Tein sanoja –

Näytelmä Oresteia

4.vuoden puhe- ja draamataiteen opiskelijoiden dramaattisen lopputyö ORESTEIA Aiskhylos – Simonsuuri – Pälmä Kreikkalainen tragedia. Tarina verikostosta. Mitä seuraa, kun ihmiset syövät sanansa? Lapsensa? Pettävät? Petos. Kirous. Kosto. Strategia. Oikeusjärjestelmän synty.   ESITYKSET: Kenraali:  Keskiviikkona 15.5. klo 13.30, Snellman-korkeakoulun Taidetalo, os. Puuskakuja 14, 00850 Helsinki

Lue lisää

Lisähaku on auki 15.8. asti

Lisähaku on auki yleisopintoihin, luokanopettajaopintoihin, varhaiskasvatusopintoihin (monimuoto) ja eurytmian aineenopettajan opintoihin. Tutustu myös verkkokursseihin ja lyhytkursseihin. Toukokuun loppuun mennessä lähetetyt hakemukset ja ennakkotehtävät (luokanopetus ja varhaiskasvatus) käsitellään kesäkuussa ja valinnat ehditään tehdä ennen juhannusta.

Lue lisää
Pensseleitä auringopaisteessa

Snellman-korkeakoulun toiminta on yhä enemmän ja enemmän kansainvälistä

Arvoisat opiskelijat, opettajat, henkilökunta, Snellman-korkeakoulun väki, tervetuloa Snellman-korkeakoulun lukuvuoden 2023–2024 avajaispäivään ja avajaisjuhlaan. Snellman-korkeakoulu toimii vapaan sivistystyön oppilaitoksena, jolla on erityistehtävä steinerpedagogisena opettajankoulutuslaitoksena. Erityistehtävänsä mukaisesti oppilaitoksestamme valmistuu opettajia Suomen 23:een steinerkouluun ja 36:een steinerpäiväkotiin. (ks. kelpoisuudet kouluihin ja varhaiskasvatukseen) Steinerkoululaisten osuus yksityisien opetuksenjärjestäjien järjestämän perusopetuksen

Lue lisää

Perehtyneisyyssuositus Steinerkasvatuksen liiton jäsenille

Snellman-korkeakoulun ja Steinerkasvatuksen liiton yhteistyö tiivistyy Steinerkasvatuksen liiton jäsenyhteisöjä ja niissä toimivaa pedagogista henkilökuntaa koskevan uuden perehtyneisyyssuosituksen myötä. Steinerkasvatuksen liiton hallitus hyväksyi kokouksessaan 16.9.2022 uuden perehtyneisyyssuosituksen jäsentensä pedagogiselle henkilöstölle. Uusi suositus kumoaa aiemmat suositukset.     Snellman-korkeakoulu tarjoaa perehtyneisyyssuosituksen mukaisia opintoja niin kokoaikaisina, osa-aikaisina kuin

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

"*" näyttää pakolliset kentät

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.