Tapahtumat ja ajankohtaista

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Snellman-korkeakoulun ylioppilaskunta onnittelee valmistuneita!

On ilo saada olla puhumassa kevätjuhlassa teille kaikille SKYn puolesta tänään. Syksyllä oli ihanaa palata lähiopintoihin viime kevään etäelämän jälkeen ja viettää koko opintovuosi täällä yhdessä teidän kaikkien kanssa ja nähdä oikeasti, ei vain katsella ruudun läpi. Vaikka olihan siinä kotoilussakin puolensa, esimerkiksi ettei kaikkina

Lue lisää

Steiner-live EDUCA verkossa 2021

Snellman-korkeakoulu ja Steinerkasvatuksen liitto olivat tammikuussa mukana Educa verkossa 2021- messutapahtumassa. Keskusteluja ajankohtaisista aiheista pääset seuraamaan alla olevista Steiner-live -videolinkeistä: Kohtaaminen Kiireettömyys ja kasvu eettiseen vastuuseen Kieltenopetus ja yhteisöllisyys steinerpedagogisessa varhaiskasvatuksessa Steinerkasvatus nyt ja steinerlukio Varhaiskasvatuskoulutus ja jäljittelyn merkitys varhaiskasvatuksessa

Lue lisää

Uusi rehtori 1.8.2021 alkaen

Snellman-korkeakoululle uusi rehtori Snellman-korkeakoulun kannatusyhdistys ry:n hallitus on 15.3.2021 kokouksessaan valinnut korkeakoulun uudeksi rehtoriksi KT Eeva Raunelan 1.8.2021 alkaen. Raunela toimii tällä hetkellä koulutussuunnittelijana, äidinkielen lehtorina ja HR-vastaavana Snellman-korkeakoulussa. Nykyinen rehtori, FT Markku Niinivirta, jatkaa steinerkoulun luokanopettajan koulutuksen aine- ja syventävien opintojen lehtorin tehtävässä. Lisätietoja

Lue lisää

Studia generalia-luentosarja / Kuuntelu kasvatuksessa

Kuuntelu kasvatuksessa / Listening in Education Miten voimme kehittää omaa taitoamme kuunnella, jotta lapset ja nuoret saisivat kokemuksen kuulluksi tulemisesta? Puhujat: Pe 21.1.2022 klo 11-12.30 Elaine Holt / Wellbeing and the Art of Listening Pe 4.2.2022 klo 11.-12.30 Aksel Hugo / Listening the Individual Pe

Lue lisää

Steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen perehtyneisyyskoulutus 60 op

Syksyllä 2022 alkaa uusi steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen perehtyneisyyskoulutus steinerpäiväkodeissa työskenteleville kasvattajille. Koulutus tapahtuu työn ohella ja kestää kaksi vuotta. 40 lähiopintopäivää luentoja, taideharjoituksia, kirjallisia tehtäviä, taidetutkielma, erilaisia havainnointitehtäviä yhden lukukauden kestävä ohjattu harjoittelu steinerpäiväkodissa Teemoina: steinerpedagogiikan ihmiskäsitys, kasvattajan itsekasvatus, ihmisen elämänkaari, luovuus kasvattajan työssä, leikki, ravinto,

Lue lisää

Eurytmian aineenopettajan koulutus 240 op

Mitä on eurytmia? Eurytmia on liikuntataide, jota opetetaan steinerkouluissa, se on oppiaine. Eurytmia on myös näyttämötaidetta ja siinä on myös hyvinvointia tukevia harjoituksia. Eurytmian aineenopettajan koulutus kestää neljä vuotta ja se antaa kelpoisuuden toimia steinerkoulussa eurytmian aineenopettajana. Opintoihin kuuluu musiikin ja runouden sisältöjen ja tunnelmien

Lue lisää

Musiikkikasvatukset opinnot 25 op

Lataa esite tästä: Musiikkikasvatuksen opinnot 25 op esite Opinnot muodostuvat viidestä itsenäisestä opintokokonaisuudesta: INSTRUMENTTIOPINNOT I & II (2 X 5 OP) Opiskelija pyrkii saavuttamaan instrumentin perushallintaanliittyvät taidot tai syventämään aikaisempaa osaamistaan. Ryhmäohjaus ja osallistuminen yhteisiin soittoharjoituksiin. LAULUOPINNOT (5 OP) Opiskelija saa työvälineitälaulamiseen ja äänenkäyttöön sekä

Lue lisää

Lisähaku syksyllä 2022 alkaviin koulutuksiin 15.4.-12.8.2022

Syksyllä 2022 alkavat opinnot: Yleisopinnot 60 op Yleisopinnot työn ohessa 60 op Steinerkoulun luokanopettajan koulutus 300 op Steinerpedagogisen varhaiskasvattajan ja esiopettajan koulutus 240 op (myös monimuotokoulutuksena Eurytmian aineenopettajan koulutus 240 op Steinerpedagogisen kuvataiteen aineenopettajan koulutus 300 op (1.-4.vuotiset opinnot suorittaneille) Puhe- ja draamataidepedagogin opinnot 240

Lue lisää

Maalausharjoitukset ja luontosuhteen syventäminen 6.-8.6.2022 -kuvataidekurssi

Kesäkurssi maalaten ja piirtäen Havainnointi ja taiteelliset harjoitukset vievät meitä lähemmäksi luontoa. Sen ilmiöistä tulee entistä puhuttelevampia, kun värit ja muodot koetaan ilmaisuina. Tätä keskustelua luonnon kanssa harjoitellaan kurssilla maalaten ja piirtäen. Aika: 6.-8.6.2022, klo 9-16 Ohjaajat: Marja-Leena Ilmonen, Kari Järvinen ja Hanna Schaafsma Kurssimaksu:

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.