Kuvataideopintojen lisähaun valintakurssi 2.-6.9.2019

posted in: Ajankohtaista, Tapahtumat | 0

Kuvataideopintojen lisähaun kuvataideopintojen valintakurssi järjestetään opintovuoden ensimmäisellä viikolla 2.-6.9.2019.

Opintovuodelle 2019-2020 hakeneet kutsutaan hakemusten perusteella haastatteluun sekä valintakurssille. Kurssiviikko avaa ikkunan kuvataideopintojen ensimmäiseen, Väri ja muoto -opintovuoteen (60 op) ja tutustuttaa opiskelijat vuoden sisältöihin, menetelmiin sekä opintovuoden opettajiin.

Kurssi johdattaa värin ja muodon peruskysymyksiin luonnonhavainnointi-, maalaus- ja muovailuharjoituksin. Teemana ovat kasvit luonnon väri- ja muotokielen ilmaisijoina. Aamupäivät koostuvat luonnonhavainnointi- ja väriharjoituksista. Maalauksessa käytetään akvarellivärejä märkää märälle -tekniikalla. Iltapäivällä muotoillaan savea. Muovailuharjoituksiin liittyvät johdantoluennot ovat englanniksi. Kurssin aikana retkeillään lähiympäristössä ja osa taideharjoituksista tehdään ulkona, varaudu säänmukaisin varustein.

 

Maanantai                              2.9.2019          klo 10.00                             Avajaiset Taidetalossa

                                                                         n.11.30 -15.00                     Kokoontuminen Ekoateljeessa,      

                                                                                                                       muovailujakso alkaa

Tiistai-torstai                           3.-5.9.2019     klo 9.00-12.30                  Luonnonhavainnointi, maalaus/piirustus

                                                                           klo 13.30-15.00                Muovailu

Perjantai                                   6.9.2019         klo 9.00-12.30                  Luonnonhavainnointi, maalaus/piirustus

 

Opettajat:                                Ove Ek, Peter Elsner, Marja-Leena Ilmonen ja Kari Järvinen

 

Kurssimaksu:                          180,00 euroa (sisältää materiaalit). Kurssimaksu laskutetaan ennen kurssin alkua.

 

Hakemukset:                           23.8.2019 mennessä www.snellman-korkeakoulu.fi

Tiedustelut:                             Info@s-k.fi, 09 6211 060
Osoite                                    Snellman-korkeakoulu / Ekoateljee, Puuskakuja 21, 00850 Helsinki
                                                Puh. 096211060

                                           

Näin löydät perille: Bussilla: Nro 85 Herttoniemen metroasemalta Jollakseen päätepysäkille, josta n. 100 m viitoitettua tietä Taidetalolle. Ekoateljee sijaitsee Taidetalolta 100 m rantaan päin. Autolla: Herttoniemestä Laajasalon suuntaan. Jatketaan Laajasalon läpi Santahaminan suuntaan (liikennevaloista suoraan), kunnes Jollas vasemmalle. Ajetaan noin 3 km kunnes Poikkilaakson koulun jälkeen toisesta risteyksestä oikealle.