Blogi

Uusi rehtori 1.8.2021 alkaen

Snellman-korkeakoululle uusi rehtori

Snellman-korkeakoulun kannatusyhdistys ry:n hallitus on 15.3.2021 kokouksessaan valinnut korkeakoulun uudeksi rehtoriksi KT Eeva Raunelan 1.8.2021 alkaen.

Raunela toimii tällä hetkellä koulutussuunnittelijana, äidinkielen lehtorina ja HR-vastaavana Snellman-korkeakoulussa.

Nykyinen rehtori, FT Markku Niinivirta, jatkaa steinerkoulun luokanopettajan koulutuksen aine- ja syventävien opintojen lehtorin tehtävässä.

Lisätietoja
Filip Häyrynen, hallituksen puheenjohtaja, p. 040 516 5198

Markku Niinivirta, rehtori 31.7.2021 saakka, markku.niinivirta@s-k.fi

Eeva Raunela, rehtori 1.8.2021 alkaen, eeva.raunela@s-k.fi

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.