Blogi

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022
Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki
Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit.

ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!!

Hinta:
Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä)
Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun ilman illanviettoa) / 0e (ilman ruokailuja)

OHJELMA

Klo 9 Aamukahvi Taidetalolla

Klo 9:30-11 Martyn Rawson (Taidetalo: Sali): How to implement Steiner pedagogy in a situation where most students come to upper secondary school from other schools, not from a Steiner school and when you can’t build on the foundation of the class teacher-years.

11:15-12:30 Työryhmät (Taidetalo ja Salvia)

12:30-13:30 Lounas ja kahvi (Salvia)

13:30-15:00 Martyn Rawson (Taidetalo: Sali): The Future of Waldorf Education – curriculum development

15:15-16:30 Työryhmät / Rehtorikokous

17 – Illanvietto ja iltapala (Salvia / rantasauna)

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

Snellman-korkeakoulun ylioppilaskunta onnittelee valmistuneita!

On ilo saada olla puhumassa kevätjuhlassa teille kaikille SKYn puolesta tänään. Syksyllä oli ihanaa palata lähiopintoihin viime kevään etäelämän jälkeen ja viettää koko opintovuosi täällä yhdessä teidän kaikkien kanssa ja nähdä oikeasti, ei vain katsella ruudun läpi. Vaikka olihan siinä kotoilussakin puolensa, esimerkiksi ettei kaikkina

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.