Blogi

Steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen perehtyneisyyskoulutus 60 op

Syksyllä 2022 alkaa uusi steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen perehtyneisyyskoulutus steinerpäiväkodeissa työskenteleville kasvattajille.

Koulutus tapahtuu työn ohella ja kestää kaksi vuotta.

  • 40 lähiopintopäivää
  • luentoja, taideharjoituksia, kirjallisia tehtäviä, taidetutkielma, erilaisia havainnointitehtäviä
  • yhden lukukauden kestävä ohjattu harjoittelu steinerpäiväkodissa

Teemoina: steinerpedagogiikan ihmiskäsitys, kasvattajan itsekasvatus, ihmisen elämänkaari, luovuus kasvattajan työssä, leikki, ravinto, aistit, luontosuhde, vuodenkierron juhlat, lapsen kehitysvaiheet, lapsihavainnointi, kasvatuskumppanuus, yhteisöllisyys, taideaineet: eurytmia, maalaus, puheilmaisu ja kädentyöt.

Katso tarkemmat tiedot tästä Steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen perehtyneisyyskoulutus

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.