Blogi

Snellman-korkeakoulun ylioppilaskunta onnittelee valmistuneita!

On ilo saada olla puhumassa kevätjuhlassa teille kaikille SKYn puolesta tänään. Syksyllä oli ihanaa palata lähiopintoihin viime kevään etäelämän jälkeen ja viettää koko opintovuosi täällä yhdessä teidän kaikkien kanssa ja nähdä oikeasti, ei vain katsella ruudun läpi. Vaikka olihan siinä kotoilussakin puolensa, esimerkiksi ettei kaikkina päivinä ollut välttämätöntä laittaa kylpytakkia parempaa päälle. Mutta ei niitä pieniä iloja voi edes verrata siihen, kun saa tulla tänne joka päivä – täällä on aina elämää, täällä on aina iloa ja täällä on aina oikeita ihmisiä.

Snellman-korkeakoulussa on aivan omanlainen tunnelma, johon on hyvä tulla. Sitä tunnelmaa on kuitenkin hoivattava, arvostettava ja yhdessä ylläpidettävä. Meillä on kampuksella luonto lähellä, meri vieressä ja kauniita rakennuksia, joiden suojissa on turvallista ja hyvä kasvaa. Mutta ne eivät yksin luo sitä tunnelmaa, tee tästä paikasta niin valontäytteistä. Valon tuotte te, te täytätte kampuksen ajatuksilla, taiteella, tiedolla, naurulla ja kaikilla upeilla asioilla, joita tuotte mukananne kampukselle. Jokainen teistä tuo tänne jotain hienoa ja täällä kaikki tulevat yhteen, ja siitä syntyy jotain todella kaunista. SKYn puolesta kiitän jokaista, joka on ollut mukana tässä vuodessa ja onnittelen lämpimästi valmistuneita!

Kevätjuhlapäivänä 25.5.2022

Hanna Oikarinen, SKY:n hallituksen jäsen, luokanopettajaopiskelija

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.