Blogi

Maalausharjoitukset ja luontosuhteen syventäminen 6.-8.6.2022 -kuvataidekurssi

Kesäkurssi maalaten ja piirtäen

Havainnointi ja taiteelliset harjoitukset vievät meitä lähemmäksi luontoa.
Sen ilmiöistä tulee entistä puhuttelevampia, kun värit ja muodot koetaan ilmaisuina.
Tätä keskustelua luonnon kanssa harjoitellaan kurssilla maalaten ja piirtäen.

Aika: 6.-8.6.2022, klo 9-16
Ohjaajat: Marja-Leena Ilmonen, Kari Järvinen ja Hanna Schaafsma
Kurssimaksu: 180 € (sisältää materiaalit)

Ilmoittautumiset: 31.5.2022 mennessä info@s-k.fi / p. 096211060
Kurssipaikka: Snellman-korkeakoulu/Ekoateljee
Puuskakuja 21a, 00850 Helsinki (Jollas)

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.