Blogi

Lisähaku syksyllä 2022 alkaviin koulutuksiin 15.4.-12.8.2022

Syksyllä 2022 alkavat opinnot:

 • Yleisopinnot 60 op
 • Yleisopinnot työn ohessa 60 op
 • Steinerkoulun luokanopettajan koulutus 300 op
 • Steinerpedagogisen varhaiskasvattajan ja esiopettajan koulutus 240 op (myös monimuotokoulutuksena
 • Eurytmian aineenopettajan koulutus 240 op
 • Steinerpedagogisen kuvataiteen aineenopettajan koulutus 300 op (1.-4.vuotiset opinnot suorittaneille)
 • Puhe- ja draamataidepedagogin opinnot 240 op
 • Kuvataiteen jatko-opinnot 1.vuoden tai 3 vuotta suorittaneille(myös steinerpedagogisen kuvataiteen aineenopettajan koulutus 300 op)
 • Eurytmian aineenopettajan pedagoginen täydennyskoulutus työn ohessa 60 op
 • Steinerpedagogiikan perus- ja aineopintoja työn ohessa 12- 60 op (monimuoto)
 • Steinerpedagogiikan perehtyneisyysopinnot aineenopettajille työn ohessa 12 op

Pääset hakulomakkeeseen tästä.

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.