Blogi

Musiikkikasvatukset opinnot 25 op

Lataa esite tästä: Musiikkikasvatuksen opinnot 25 op esite

Opinnot muodostuvat viidestä itsenäisestä opintokokonaisuudesta:

INSTRUMENTTIOPINNOT I & II (2 X 5 OP)

Opiskelija pyrkii saavuttamaan instrumentin perushallintaanliittyvät taidot tai syventämään aikaisempaa osaamistaan. Ryhmäohjaus ja osallistuminen yhteisiin soittoharjoituksiin.

LAULUOPINNOT (5 OP)

Opiskelija saa työvälineitälaulamiseen ja äänenkäyttöön sekä oppilaiden laulun ohjaamiseen. Yksilö- ja ryhmätyöskentelyä sekä kontaktiopetuksena että itsenäisesti.

PEDAGOGISET OPINNOT (5 OP)

Opiskelija perehtyy steinerkoulun musiikkikasvatuksen perusteisiin. Vuorovaikutteinen työskentelyluentojen, keskustelujen ja ryhmätöiden avulla.

IMPROVISOINTI JA SÄVELLYS (5 OP)

Opiskelija perehtyy improvisaation ja sävellyksen käyttöön musiikkikasvatuksen työvälineenä ja pyrkii saamaan ne osaksi omaa työskentelyään. Workshopit ja itsenäinen harjoittelu.

Opiskelija suorittaa joko koko sivuainepaketin tai yksittäiset 5 opintopisteen opintokokonaisuudet. Opintojaksoista kootaan itsenäiset portfoliot, jotka muodostavat yhdessä musiikkikasvatuksen opintokokonaisuuden.
Musiikkikasvatuksen opiskelu on toiminnallista ja kokemuksellista.
Kontaktiopetuksen lisäksi opiskelu edellyttää itsenäistä työskentelyä.

AIKATAULU

vko 3 21.-22.1. 2022 instrumentti- ja pedagogiset opinnot
vko 7 18.-19.2.2022 improvisointi ja sävellys; instrumenttiopinnot
vko 11 18.-19.3.2022 instrumentti- ja pedagogiset opinnot
vko 14 8.-9.4.2022 laulu- ja instrumenttiopinnot
vko 23 6.-10.6.2022 ma-pe klo 9-15 pedagogiset, laulu- ja instrumenttiopinnot sekä improvisointi ja sävellys
vko 37 16.-17.9.2022 improvisointi ja sävellys sekä instrumenttiopinnot
vko 43 28,-29.10.2022 laulu- ja instrumenttiopinnot
vko 47 25.-26.11.2022 instrumenttiopinnot sekä improvisointi ja sävellys
Perjantaisin klo 17:30-20:45
Lauantaisin klo 9:00-17:00

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
info@s-k.fi

Lue myös

Perehtyneisyyssuositus Steinerkasvatuksen liiton jäsenille

Snellman-korkeakoulun ja Steinerkasvatuksen liiton yhteistyö tiivistyy Steinerkasvatuksen liiton jäsenyhteisöjä ja niissä toimivaa pedagogista henkilökuntaa koskevan uuden perehtyneisyyssuosituksen myötä. Steinerkasvatuksen liiton hallitus hyväksyi kokouksessaan 16.9.2022 uuden perehtyneisyyssuosituksen jäsentensä pedagogiselle henkilöstölle. Uusi suositus kumoaa aiemmat suositukset.     Snellman-korkeakoulu tarjoaa perehtyneisyyssuosituksen mukaisia opintoja niin kokoaikaisina, osa-aikaisina kuin

Lue lisää

Tervetuloa aloittamaan uusi lukuvuosi Snellman-korkeakouluun!

Eeva Raunela, KT / Rehtori / Snellman-korkeakoulu Minulle oppiminen tarkoittaa hidasta oivaltamisen prosessia siitä, kuka minä olen. Näen oppimisen aktiivisena sosiaalisena toimintana, jonka seurauksena ihminen alkaa ymmärtää omaa itseään. Yksilölle oppiminen tarkoittaa osallisuutta yhteisöön, yhteisölle yksilön oppiminen tarkoittaa toiminnan uudelleenhahmottamista ja kehittämistä, ja yhteisöjen väliselle

Lue lisää

Kuuntelu opettajankoulutuksessa – steinerpedagogiikka kehittyy opettajankoulutusta kehittämällä

Eeva Raunela, KT / Rehtori / Snellman-korkeakoulu Kirsi Kokko, väitöskirjatutkija / M. Ed / steinerpedagoginen luokanopettaja   Snellman-korkeakoulu juhli 40-vuotista taivaltaan vuonna 2020 koronapandemian tuomien rajoitusten varjossa. Koko pandemian tuoman epävarmuuden ja koulutuskentän mullistusten myötä korkeakoulussa on vahvistunut käsitys siitä, että 100-vuotiaan steinerpedagogiikan vahvat perinteet

Lue lisää

Uutiskirje

"*" näyttää pakolliset kentät

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.