Blogi

Musiikkikasvatukset opinnot 25 op

Lataa esite tästä: Musiikkikasvatuksen opinnot 25 op esite

Opinnot muodostuvat viidestä itsenäisestä opintokokonaisuudesta:

INSTRUMENTTIOPINNOT I & II (2 X 5 OP)

Opiskelija pyrkii saavuttamaan instrumentin perushallintaanliittyvät taidot tai syventämään aikaisempaa osaamistaan. Ryhmäohjaus ja osallistuminen yhteisiin soittoharjoituksiin.

LAULUOPINNOT (5 OP)

Opiskelija saa työvälineitälaulamiseen ja äänenkäyttöön sekä oppilaiden laulun ohjaamiseen. Yksilö- ja ryhmätyöskentelyä sekä kontaktiopetuksena että itsenäisesti.

PEDAGOGISET OPINNOT (5 OP)

Opiskelija perehtyy steinerkoulun musiikkikasvatuksen perusteisiin. Vuorovaikutteinen työskentelyluentojen, keskustelujen ja ryhmätöiden avulla.

IMPROVISOINTI JA SÄVELLYS (5 OP)

Opiskelija perehtyy improvisaation ja sävellyksen käyttöön musiikkikasvatuksen työvälineenä ja pyrkii saamaan ne osaksi omaa työskentelyään. Workshopit ja itsenäinen harjoittelu.

Opiskelija suorittaa joko koko sivuainepaketin tai yksittäiset 5 opintopisteen opintokokonaisuudet. Opintojaksoista kootaan itsenäiset portfoliot, jotka muodostavat yhdessä musiikkikasvatuksen opintokokonaisuuden.
Musiikkikasvatuksen opiskelu on toiminnallista ja kokemuksellista.
Kontaktiopetuksen lisäksi opiskelu edellyttää itsenäistä työskentelyä.

AIKATAULU

vko 3 21.-22.1. 2022 instrumentti- ja pedagogiset opinnot
vko 7 18.-19.2.2022 improvisointi ja sävellys; instrumenttiopinnot
vko 11 18.-19.3.2022 instrumentti- ja pedagogiset opinnot
vko 14 8.-9.4.2022 laulu- ja instrumenttiopinnot
vko 23 6.-10.6.2022 ma-pe klo 9-15 pedagogiset, laulu- ja instrumenttiopinnot sekä improvisointi ja sävellys
vko 37 16.-17.9.2022 improvisointi ja sävellys sekä instrumenttiopinnot
vko 43 28,-29.10.2022 laulu- ja instrumenttiopinnot
vko 47 25.-26.11.2022 instrumenttiopinnot sekä improvisointi ja sävellys
Perjantaisin klo 17:30-20:45
Lauantaisin klo 9:00-17:00

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
info@s-k.fi

Lue myös

Hypätessäni mukaan yleisopintovuodelle takanani oli 22 vuoden työura ja etsin itselleni aktiivisesti uutta suuntaa

Millaisia kokemuksia yleisopintovuosi opiskelijassa herättää? Voiko opintovuodesta tulla merkityksellinen matka, joka johdattaa näkemään itsestä ja maailmasta uusia puolia, vahvistaa omia voimavaroja tai innostaa kokonaan uudelle uralle? ”Yleisopintovuosi on avannut minulle uuden näkökulman maailmaan. Pysähtyminen rauhassa eri ilmiöiden äärelle on saanut minut havainnoimaan ympäristöä päivittäin uusin

Lue lisää

Kohtaaminen kasvatustaiteena 

Varhaiskasvattaja on merkityksellinen ihminen lapsen elämässä. Kasvatus on luovaa ja elävää vuorovaikutusta, jonka keskiössä on läsnäolo, kuuntelu ja havainto. Snellman-korkeakoulun varhaiskasvatuksen  opintovastaava Tiina Ristolainen pohtii steinerpedagogisen varhaiskasvatuksen vahvuuksia ja nostaa kasvatustieteen rinnalle mielenkiintoiset käsitteet kasvatustaito ja kasvatustaide. Onko kasvattaminen pohjimmiltaan luovan ja luovuuden mahdollistavan tilan

Lue lisää

The Future of Waldorf Education – Steinerkoulujen aineenopettajapäivät

Milloin: PE 26.8.2022 Missä: Snellman-korkeakoulu, Puuskakuja 14, 00850 Helsinki Kenelle: Aineenopettajapäivien kohderyhmänä ovat luokkia 8 – lukio opettavat aineenopettajat ja kaikkien koulujen rehtorit ja vararehtorit. ILMOITTAUDU TO 18.8. MENNESSÄ!!! Hinta: Opettajat: 55e/osallistuja (sisältää ruokailun koko päivältä) Snellman-korkeakoulun opiskelijat: 30e (sisältää ruokailun) / 20e (sisältää ruokailun

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.