Blogi

Tervetuloa keväiseen tapahtumaan kampuksellemme!

AVOIMET OVET & PUUSKAFEST järjestetään lauantaina 13.5.2023 klo 11-19

Opintojen esittäytymisen lisäksi livemusiikkia klo 14-19.

Lataa mainos tästä:Avoimet ovet ja PUUSKAFEST2023

OHJELMA (tarkentuu, muutokset mahdollisia):

AVOIMET OVET klo 11-16:

– Taidetalolla steinerpedagogiikan yleisopinnot, luokanopettajaopinnot, varhaiskasvattajaopinnot, puhe- ja draamataideopinnot sekä eurytmiaopinnot

– Ekoateljeessa kuvataideopinnot

– Ruokalarakennus Salviassa lounas klo 11.30-15, taimimyyntiä ja kahvio klo 11-19. Tarjoilusta vastaa Labby Catering

Salviassa Biografia-workshop klo 11.30-13.00. Vetäjä Elämänkaarityö ry.

PUUSKAFEST klo 14-19:

Livemusiikkia:

14.00  Ilmari Lepistö

15.00   Joy Regwan

16.00  Kuumaliima

17.00  Improbatur

18.00  Paleface

Festariruokaa rannassa klo 14-19 sekä rantasauna.

Tapahtuma on maksuton ja päihteetön!

Parkkipaikkojen vähyyden vuoksi tulethan joko pyörällä tai bussilla nro 85 (päätepysäkille asti).

Lue myös

Rakkaus ajan narriksi ei jää

Snellman-korkeakoulun puhe- ja draamataideopiskelijoiden lyyrinen lopputyö RAKKAUS AJAN NARRIKSI EI JÄÄ – Rakkausrunoja läpi vuosisatojen   Ohjaus Yvonne Karsten – Maanantaina 8.4.2024 klo 11.00 Snellman-korkeakoululla, Puuskakuja 14, 0085 Helsinki – Keskiviikkona 10.4.2024 klo 17.30 Suomen antroposofinen liitto, Uudenmaankatu 25, 00120 Helsinki Lavalla: Johanna Ekman, Johanna

Lue lisää

Lisähaku on auki 15.8. asti

  Lisähaku on auki yleisopintoihin, luokanopettajaopintoihin, varhaiskasvatusopintoihin (monimuoto) ja eurytmian aineenopettajan opintoihin. Tutustu myös verkkokursseihin ja lyhytkursseihin. Toukokuun loppuun mennessä lähetetyt hakemukset ja ennakkotehtävät (luokanopetus ja varhaiskasvatus) käsitellään kesäkuussa ja valinnat ehditään tehdä ennen juhannusta.    

Lue lisää
Pensseleitä auringopaisteessa

Snellman-korkeakoulun toiminta on yhä enemmän ja enemmän kansainvälistä

Arvoisat opiskelijat, opettajat, henkilökunta, Snellman-korkeakoulun väki, tervetuloa Snellman-korkeakoulun lukuvuoden 2023–2024 avajaispäivään ja avajaisjuhlaan. Snellman-korkeakoulu toimii vapaan sivistystyön oppilaitoksena, jolla on erityistehtävä steinerpedagogisena opettajankoulutuslaitoksena. Erityistehtävänsä mukaisesti oppilaitoksestamme valmistuu opettajia Suomen 23:een steinerkouluun ja 36:een steinerpäiväkotiin. (ks. kelpoisuudet kouluihin ja varhaiskasvatukseen) Steinerkoululaisten osuus yksityisien opetuksenjärjestäjien järjestämän perusopetuksen

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

"*" näyttää pakolliset kentät

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.