Blogi

AVOIMET OVET 11.11.2023 klo 11-15

HYVÄ KASVUYMPÄRISTÖ

Opiskelu, ympäristö, oma kasvu

OHJELMA (päivittyvä)

Luennot:

klo 12-12.45  Fyysisen ympäristön vaikutus pedagogiikassa, Taidetalo, Saarni 2.krs / Pirjo Vahviala

klo 13.15-14.00  Antirasismi ja kasvuympäristön vaikutus, Taidetalo, Saarni 2.krs / Lea Lintula

Taidetalolla:

Steinerpedagogiikan opinnot -yleisopinnot, luokanopetus ja varhaiskasvatus/Pyökki

Eurytmiaopinnot/Sali

Puhe- ja draamataideopintojen avoimet harjoitukset ”Teatterin menneisyys, nykyisyys ja tulevaisuus”/Tammi

Lyhtypaja/Verstas (lyhtykulkue klo 14.30)

Teatteripuvuston kirppari / kellari

Videoita Saarnessa

Ekoateljeessa:

Kuvataideopinnot ”Värin ja muodon kieli” -työpajat, Ekoateljee

Salviassa / Labby Catering:

klo 11-15 Kahvio

klo 12-14.30 Lounas (hinta 8.50€)

 

Lue myös

Kansainvälisiä piiritansseja

Tervetuloa tanssimaan kanssamme eri maiden kansantansseja/piiritansseja! Ohjaajana toimii hollantilaissyntyinen Wim van der Kooij, joka on jo vuosikymmeniä tanssittanut ihmisiä ympäri Suomea. Aika: Lauantai 27.1. 2024 klo 11.00–14.45 Kesto: 2×1,5 tuntia (4 opetustuntia) Hinta:   80 € Ilmoittaudu: 24.1.2024 mennessä info@s-k.fi (nimi, osoite ja sähköpostiosoite laskutusta varten)

Lue lisää

Eurytmiaesitys 14.11.2023

Tervetuloa katsomaan puhe ja draamataiteen opiskelijoiden eurytmiaesitystä tiistaina 14.11. klo 14. Eurytmia on taidemuoto, jossa tuodaan näkyväksi puhetta ja musiikkia. Esityksen kesto: noin 1 tunti. Paikka: Snellman-korkeakoulu, Taidetalon sali Ohjaava opettaja: Nina Alfthan Vapaa pääsy

Lue lisää
Pensseleitä auringopaisteessa

Snellman-korkeakoulun toiminta on yhä enemmän ja enemmän kansainvälistä

Arvoisat opiskelijat, opettajat, henkilökunta, Snellman-korkeakoulun väki, tervetuloa Snellman-korkeakoulun lukuvuoden 2023–2024 avajaispäivään ja avajaisjuhlaan. Snellman-korkeakoulu toimii vapaan sivistystyön oppilaitoksena, jolla on erityistehtävä steinerpedagogisena opettajankoulutuslaitoksena. Erityistehtävänsä mukaisesti oppilaitoksestamme valmistuu opettajia Suomen 23:een steinerkouluun ja 36:een steinerpäiväkotiin. (ks. kelpoisuudet kouluihin ja varhaiskasvatukseen) Steinerkoululaisten osuus yksityisien opetuksenjärjestäjien järjestämän perusopetuksen

Lue lisää

Uutiskirje

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

"*" näyttää pakolliset kentät

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.